Çözümlerimiz


Akıllı ve duyarlı hale getirilmiş; kişiselleştirilebilen küçük Bluetooth radyo vericilerine Beacon denir. Beacon düzenli olarak yaklaşık saniyenin onda biri aralıklarla harfler ve sayılardan oluşmuş radyo sinyalleri yayınlar. Bluetooth donanımına sahip herhangi bir cihaz, bir kez Beacon’un menziline girdikten sonra Beacon’u görebilir. Bu haliyle Beacon'u aralıklarla başkalarının görebileceği bir şekilde tek bir sinyal yollayan bir deniz fenerine benzetebiliriz.

Beacon’lar ne tür donanımlardır?
Beacon'lar, temel olarak CPU, radyo verici ve bataryadan oluşan basit cihazlardır. Beacon’lar çoğunlukla CR2477 türevi lithium-ion çip bataryalar kullanırlar. Beacon’lar farklı renkte ya da şekillerde olabilirler; ivme ölçer, sıcaklık sensörü veya özel ek bileşenler bulundurabilirler. Temel olarak tüm Beacon’ların ortak özelliği sinyal yayınlamaktır.


Beacon’lar İle nasıl etkileşebiliriz?
Beacon’lar havaya gelişi güzel mesajlar göndermek yerine, her bir etkileşime girecekleri cihaz için özel bir bağlantı protokolü kullanırlar. Her ne kadar Beacon donanımı basit olsa da tetikleme biçimi komplesk olabilir.

Beacon’lar Nasıl Bir Ağ Kullanır?
Beacon ekosisteminin tüm altyapısını 1990’lardan beri tüm dünyada kullanılan Bluetooth teknolojisi oluşturur.BLE Nedir?
BLE’nin açılımı Düşük Enerjili Bluetooth’dur (Bluetooth Low Energy) orjinal bluetooth teknolojisinin 2010 yılında kullanıma sunulmuş güç tüketim verimliliği yüksek versiyonudur. BLE'nin düşük enerji ihtiyacı, aylarca küçük madeni para pillerle çalıştırılmalarına izin verdiği için beacon’lar için hayati öneme sahiptir. BLE, teknolojinin daha küçük parçalarla daha uzun süre dayanmasını sağlar ve IoT'nin önemli bir parçasıdır.

Beacon İletişimi Nasıl Kurar?
Beacon, saniyede ortalama on kere kimlik numarasını yayar. (ayarlarına bağlı olarak bazen daha da fazla olabilir). Yakındaki Bluetooth özellikli bir cihaz, bu sinyali alır. Özel bir uygulama onun sinyalini tanıdığında, cihazı bulutta depolanan bir eylem veya içerik parçasına bağlar ve kullanıcının görüntülemesini sağlar.

Beacon Kullanım Alanları

Ürünlerin fabrika içerisinde nerede oldukları ve toplam hareketleri, yönetimler tarafından en çok izlenilebilir olması istenilen durumların başında gelmekte. İmalat ve taşıma bu temelde Beacon’ların temel alanlarından biri olduğu için Beacon ağı sayesinde tam olarak istenilen takip verisi elde edilebildiği gibi bu bilgilerin arşivine de ulaşılabilinmekte.

Google Maps ve diğer harita sağlayıcıları dış alanlar için hizmet verdikleri için Müze, Kütüphane, Fuar alanı gibi kapalı alanlarda net yönlendirmeler Beacon ağı ile alınabilir. Veya AVM’lerdeki mağazalara yönlendirmeler de Beacon ağının üstün navigasyon yönlendirmeleriyle kolaylaştırılabilir.

Beacon’lar verilecek tepkileri otomatikleştirebilir ve olayları tetikleyebilir. “Odaya girdiğinizde klima çalışmaya başlar veya üretim tesisinde zararlı gazlar için sensörler devreye girer.

 Hastaların yanlış kanatlara girdiğinde veya fabrika çalışanlarını tehlikeli değişiklikler yaptığında, Beacon’lar otomatik olarak veya panik butonu sayesinde bir güvenlik sorunu bildirimi gönderebilir.

Günümüzde en değerli araçlardan biri olan data (Veri), bir firmaın elinde olan en büyük güçlerden biridir. Beacon’lar müşterilerin veya çalışanların nereye gittiklerini veya üretim bandında en çok hangi bölgede problem ortaya çıktığına dair bilgileri toplayabilir. Online platform aracılığı ile kullanıcıların Beacon’lar ile nasıl etkileşime girdiklerine dair bu bilgiler saklanıp iş geliştirme analizlerinde şirket menfaatleri dogrultusunda kullanılabilir.

Spooky Akıllı TeknolojilerHayatın her alanında

Spooky

Çözümlerimiz

Personel

Performans Yükseltme

Fabrika

Verimlilik Arttırma

Okul

Zaman Kontrolü

Hastane

İş Güvenliği

Depo ve Lojistik

Ürün Demirbaş Takibi

Call Now Button